Parashikimi i motit në Shqipëri

Mot stabil dhe i kthjellët

Deri në mesditë, zonat e ulëta dhe bregdetare do të dominohen nga moti i kthjellët ndërsa me kthjellime dhe vranësira të lehta do të paraqitet moti për zonat malore të vendit.

Pjesa e dytë e ditës do të përmirësojë më tej kushtet atmosferike duke bërë që i gjithë territori të dominohet nga kthjellime. Ky stabilitet i atmosferës do të na shoqërojë edhe gjatë orëve të natës.

Sipas meteorologëve, temperaturat e ajrit do të mbeten relativisht të freskëta ne orët e mëngjesit por, temperatura të larta pritet të ketë në orët e mesditës. Era e lehtë do të fryjë me shpejtësi 25 km/h nga drejtimi kryesisht veriperëndimor duke gjeneruar në Adriatik dhe Jon dallgëzim deri në 1 ball.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button