“Pasojat e tërmeteve më katastrofike në Siri sesa në Turqi”

Situata në terren pas tërmetit me magnitudë 7.8 që tronditi Turqinë dhe Sirinë të hënën është “më katastrofike” në Siri, sipas drejtorit të vendit në Gaziantep, Turqi, për Fondacionin e Shoqërisë Mjekësore Siriane Amerikane (SAMS).
“Është një situatë katastrofike si në Turqi ashtu edhe në Siri – edhe pse në Siri është më katastrofike”, tha Dr. Bachir Tajaldin për CNN të martën.
Mbi një dekadë konflikti në Sirinë veriore ka nxitur “një situatë të keqe ekonomike” duke e bërë shumë të vështirë përgjigjen ndaj krizës aktuale, sipas Tajaldin.
Në të kundërt, “situata në Turqi është e koordinuar përmes një qeverie të vendosur mirë”, shpjegoi ai, duke shtuar se në Sirinë veriore “shumica e shërbimeve ofrohen nga OJQ” për shkak të mungesës së investimeve afatgjata në rimëkëmbjen e hershme. dhe infrastrukturës.
Siria Veriperëndimore, e cila është prekur nga tërmeti, ka qenë duke luftuar që nga lufta civile në vend. Disa pjesë, duke përfshirë Idlib, janë ende të kontrolluara nga rebelët antiqeveritar .
“Dje [në Sirinë veriore] ne evakuuam dy maternitete për shkak të ndikimit fizik të tërmetit në infrastrukturë”, shtoi Tajaldin./21Media

Back to top button