Pelosi: As një ish-president nuk është mbi ligjin

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Nancy Pelosi, pranoi se kontrolli i FBI-së në shtëpinë e ish-presidentit Donald Trump në Mar-a-Lago është një “hap mjaft serioz” dhe theksoi se as një ish-president nuk është “mbi ligjin”.
Në një intervistë me NBC, Pelosi kundërshtoi komentet e liderit të pakicës në Dhomën e Përfaqësuesve, Kevin McCarthy, i cili tha se republikanët do të hetojnë Departamentin e Drejtësisë mbi kërkimin “kur republikanët të marrin përsëri Dhomën” në zgjedhjet e ardhshme afatmesme, me Pelosin që pretendon se demokratët do të fitojnë Dhomën, përcjell rtv21.tv
“Por sidoqoftë, ne besojmë në shtetin e së drejtës, dhe kjo është ajo që ka të bëjë vendi ynë dhe asnjë person nuk është mbi ligjin, madje as presidenti i Shteteve të Bashkuara, madje as një ish-president i Shteteve të Bashkuara”, tha ajo.
Trump tha se agjentë të Byrosë Federale të Hetimeve kanë bastisur shtëpinë e tij në Florida. Bastisja është raportuar të jetë i lidhur me disa hetime nëse Trump zotëron dokumente zyrtare./21Media

Back to top button