Përdorni limon për zbehjen e shenjave të akneve

Limonët janë të pasur me vitaminë C dhe acid citrik dhe bëjnë një punë të mirë për trajtimin e akneve dhe shenjave të puçrrave.
Vitamina C nxit prodhimin e kolagjenit dhe e mban lëkurën të lëmuar dhe të fortë, gjithashtu inkurajon formimin e qelizave të reja të lëkurës.
Për shkak të vetive të tij si një agjent zbardhues natyral, lëngu i limonit ndriçon shenjat e errëta dhe plagët. Acidi citrik pastron qelizat e lëkurës dhe pastron papastërtitë. Efekti antibakterial i lëngut të limonit vret bakteret që shkaktojnë shpërthime të akneve, shkruan BrightSide.
Për një maskë të bukur shtëpiake, mund të aplikoni disa pika limoni në zonat e prekura dhe më pas të aplikoni kos në të gjithë fytyrën tuaj. Lëreni për 15 minuta dhe më pas shpëlajeni. Ju gjithashtu mund të lyeni me limon të freskët shenjat e akneve ose puçrrat tuaja dhe ta lani pas 5-10 minutash./21Media

Back to top button