Pesë fakte interesante për Inter Miamin, klubin ku tani do të luajë Leo Messi

Lionel Messi po shkon në Amerikë.

Fituesi i Kupës së Botës – talenti dhe rivaliteti i pashembullt i të cilit me Cristiano Ronaldon përcaktoi futbollin për më shumë se 15 vite – do ta bëjë lëvizjen e tij në Floridën jugore, në klubin Inter Miami CF, këtë verë.

Duke refuzuar një ofertë nga Arabia Saudite dhe një shans për t’u ribashkuar me klubin e tij të vjetër Barcelonën, Messi tha dje se ai synon t’i bashkohet Major League Soccer (MLS) në Shtetet e Bashkuara, megjithëse një marrëveshje nuk është finalizuar ende.

Në moshën 35-vjeçare, Messi është më i vjetër se vetë liga MLS. Sezoni inaugurues i kësaj lige u bë në vitin 1996. Në kohën kur Inter Miami doli për herë të parë në fushë në vitin 2020, superylli argjentinas kishte grumbulluar tashmë dhjetëra kupa dhe çmime.

Këtu janë pesë fakte kyçe për Inter Miamin, klubi që së shpejti do të jetë shtëpia e një lojtari që shpesh quhet GOAT – më i madhi i të gjitha kohërave, përcjell rtv21.tv.

David Beckham është bashkëpronar i klubit

Teksa Messi dhe Ronaldo ishin emrat më të mëdhenj të futbollit në vitet 2010, në një epokë të mëparshme, David Beckham ishte ndoshta lojtari më i famshëm i lojës.

Vetë anglezi luajti në MLS me ekipin e LA Galaxy midis viteve 2007 dhe 2012. Magjia e Beckham në Los Angeles, shtëpia e shumë yjeve të filmit, paparacëve dhe personazheve të famshëm, ndihmoi në çimentimin e famës së tij në SHBA.

Në ditët e tij të lojës, Beckham u bë i famshëm jo vetëm për aftësitë e tij në futboll, por edhe për jetën e tij jashtë fushës si model mode. Ai gjithashtu bëri paraqitje të shumta publike me bashkëshorten e tij Victoria Beckham, një stiliste dhe yll pop.

Beckham ndihmoi në themelimin e Inter Miami në 2018 me investitorët Jorge Mas dhe Jose Mas, me të cilët ai vazhdon të jetë bashkëpronar i klubit. Beckham ka thënë se ai e sheh Inter Miamin si një “vatër” e talenteve të rinj vendas.

Ekipi ka pasur vështirësi

Inter Miami ka ngecur për të dhënë rezultate gjatë sezoneve të tyre në ligë, pavarësisht vëmendjes që klubi ka marrë nga Beckham.

Në sezonin e tyre aktual, ata janë të fundit në Konferencën Lindore me 15 pikë në 16 ndeshje. Sezoni më i mirë i Interit ishte viti i kaluar kur ata përfunduan në vendin e gjashtë në konferencën e tyre, por u rrëzuan në raundin e parë të play-off-it.

Kur të bashkohet me Inter Miamin, Messi do të duhet të mësohet me terma si “konferencë” dhe “play-off”. Formati MLS nuk ndjek standardet ndërkombëtare për futbollin e ligës.

Liga është e ndarë në dy konferenca bazuar në rajonet gjeografike, skuadrat kryesore të të cilave takohen në fund të sezonit të rregullt për një turne me eliminim. Nuk ka gjithashtu rënie apo promovim – apo edhe një ligë të nivelit të dytë në MLS.

Inter Miami shkarkoi trajnerin e tyre Phil Neville javën e kaluar pas një varg rezultatesh të këqija, shkruan AlJazeera, transmeton rtv21.tv.

Në vitin 2021, Beckham iu lut tifozëve për durim pas një përfundimi zhgënjyes në vendin e 10-të sezonin e kaluar, duke thënë se edhe klubet e mëdha si Real Madrid dhe Manchester United “nuk u ndërtuan brenda një dite”.

Në mosmarrëveshje me Interin tjetër

Për shumicën e tifozëve të futbollit në mbarë botën, emri “Inter” sjell në mendje një klub krejtësisht të ndryshëm: Interin e Milanos, finalistët aktualë të Ligës së Kampionëve dhe 19 herë kampionët e Italisë.

Pra, kur Inter Miami u krijua, një mosmarrëveshje ligjore pasoi midis dy Interave mbi të drejtat e markës tregtare në SHBA.

Interi amerikan – zyrtarisht Club Internacional de Futbol Miami – dhe Interi italian – zyrtarisht Klubi i Futbollit Internazionale Milano – të dy parashtruan pretendime për përdorimin komercial të emrit në SHBA.

Pas vitesh procesesh gjyqësore, asnjë nga ekipet nuk është detyruar të ndryshojë emrin ose strategjinë e marketingut. Në fund të fundit, bota e futbollit ka United dhe Reala të panumërt, madje dy Liverpoolët dhe dy Barcelonat, që arritën të bashkëjetojnë për dekada.

Ngjyra është rozë

Messi do të veshë ngjyrën rozë dalluese të Inter Miamit. Që nga fillimi i tij, klubi miratoi rozën si ngjyrën e tyre kryesore dhe ka luajtur me një fanellë tërësisht rozë për dy sezonet e fundit.

Ngjyra ka për qëllim të pasqyrojë “shpirtin e gjallë të Floridës së Jugut”, thotë klubi.

Megjithëse flamingot mund të dallohen herë pas here në Florida, logoja e ekipit përmban një çafkë të bardhë – një zog më i zakonshëm në atë pjesë të botës.

Zogu është “një mishërim i bashkimit dhe një element thelbësor i identitetit të klubit”, thotë Inter Miami në faqen e tij të internetit.

Higuaini luajti atje

Një tjetër argjentinas i madh dhe ish-bashkëlojtar i Messit ka luajtur për Inter Miamin. Ish-sulmuesi i Real Madridit, Napolit dhe Juventusit nënshkroi për klubin në vitin 2020 dhe qëndroi atje deri në pensionimin e tij në 2022, duke shënuar 29 gola.

Por ai ishte në muzg të karrierës së tij në kohën kur u transferua në MLS dhe kurrë nuk bëri bujë që Messi po krijon tani.

Messi me siguri do të shpresojë që aventura e tij në SHBA të jetë më e paharrueshme se ajo e bashkatdhetarit të tij. /21Media

Back to top button