Pezullimi nga futbolli botëror është “i padrejtë”, thotë Unioni i Futbollit Rus

Alexey Sorokin, një anëtar i delegacionit të Bashkimit të Futbollit rus, kritikoi pezullimin e Rusisë nga futbolli botëror të enjten në Kongresin e 72-të të FIFA-s në Doha, Katar, dhe tha se ishte e padrejtë.
Duke folur me gazetarët para fillimit të kongresit, ish-anëtari i Këshillit të FIFA-s tha se e ishte “e çuditshme” që skuadra ruse nuk lejohet të luajë në ngjarje ndërkombëtare, transmeton rtv21.tv.
Rusia aktualisht është pezulluar nga UEFA dhe FIFA “deri në njoftimin e mëtejshëm” si rezultat i pushtimit të vendit në Ukrainë, në pritje të rezultatit të një apeli në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv.
“Ne mendojmë se futbollistët tanë, dashamirët e futbollit janë trajtuar në mënyrë të padrejtë; ata nuk kanë asnjë lidhje me këtë”, tha Sorokin, një ditë përpara shortit të Kupës së Botës 2022 të premten.
Në fillim të këtij muaji, Unioni Rus i Futbollit deklaroi interes për organizimin e Kampionatit Evropian në vitin 2028 ose 2032 – pavarësisht ndalimit të futbollit të vendit./21Media

Back to top button