Pjata italiane që u shit për 1.7 milion dollarë

1 min read

Një pjatë “tepër e rrallë” e shekullit të 16 -të që përshkruan përrallën biblike të Samsonit dhe Delilahn, e cila u gjet në një sirtar, është shitur në ankand për më shumë se 1.7 milion dollarë – 10 herë më shumë se sa vlerësimi fillestar.

Pjata e cila është 27 centimetra apo (11 inç) në diametër, besohet se është bërë nga Nicola da Urbino rreth viteve 1520-23, transmeton rtv21.tv.

Maiolica-enë prej balte italiane me xham të kallajit-fillimisht pritej të shitej midis 109,000 dollarë dhe 163,000 dollarë por përfundoi duke u shitur për një rekord rekord prej 1 milion e 721,000 dollarë gjatë një ankandi online të mërkurën.

Ofertat vërshuan nga blerësit e ardhshëm me telefon dhe me email, pasi ngjarja u transmetua në internet. Oferta fituese erdhi nga një burim anonim.

Specialisti evropian i qeramikës i firmës e gjeti pjatën e futur në një sirtar dhe e njohu atë si një “copë të rrallë me cilësi të jashtëzakonshme”, tha një zëdhënëse e Lyon & Turnbull për CNN të enjten./21Media