Presidenti i federatës franceze i kërkon falje Zidane

Presidenti i Federatës Franceze të Futbollit (FFF) Noel Le Graet ka kërkuar falje për deklaratat e fundit për ish-yllin dhe kandidatin për postin e trajnerit të kombëtares franceze Zinedine Zidane.
Le Graet tha se deklaratat ishin “të papërshtatshme dhe si pasojë shkaktuan një keqkuptim të madh”.
Ndaj njeriu i parë i FFF i kërkoi falje personalisht kampionit të botës 1998 me skuadrën franceze në deklaratën e sotme për publikun e shoqatës.
“Dëshiroj të kërkoj falje për këto komente, të cilat në asnjë mënyrë nuk përfaqësojnë mendimin tim për të dhe nuk e zvogëlojnë rëndësinë e karrierës së tij në futboll dhe punën tashmë të suksesshme të trajnerit. Zidane ishte normalisht një kandidat për trajner të Francës nëse Didier Deschamps largohej nga pankina. FFF më pas njoftoi të shtunën se Deschamps, kampion bote në 1998 si lojtar dhe në 2018 si trajner, ka zgjatur kontratën deri në fund të vitit 2026”, tha Le Graet.
Duke folur për televizionin RMC Sport të dielën, Le Graet tha se nuk do t’i përgjigjej as telefonit të Zidane.
“Për shkak të meje, ai mund të bëjë çfarë të dojë. Nuk është puna ime. Nuk më intereson vërtet për të”, tha Le Graet (81) kur u pyet për rrugën e ardhshme të Zidane.
E përditshmja sportive L’Equipe i përshkroi gjithashtu fjalët e presidentit të FFF si “të papranueshme”, ndërsa ministrja e Sporteve Amelie Oude-Caster i bëri thirrje Le Great në Twitter që “të kërkojë falje për mungesën e plotë të respektit”.

Back to top button