Price: SHBA-ja do të zbatojë “me forcë” sanksionet mbi tregtinë e armëve ruse

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të “përdorin çdo mjet të përshtatshëm dhe të përshtatshëm në paketën tonë të mjeteve për të ekspozuar, për t’u përballur, për të kundërshtuar ofrimin e armëve nga Irani për Rusinë”, tha zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price.
Duke folur në një konferencë të Departamentit të Shtetit, Price tha se SHBA-ja ka vënë në shënjestër rrjetet e përhapjes së UAV-ve (automjeteve ajrore pa pilot) të Iranit gjatë muajve dhe janë gjithmonë duke parë objektivat që mund të jenë të përshtatshëm për këtë lloj reagimi, sanksione dhe masa të tjera financiare.
“Ne jemi të shqetësuar se Rusia mund të kërkojë gjithashtu të marrë armë konvencionale të avancuara nga Irani, të tilla si raketa sipërfaqe-tokë që pothuajse me siguri do të përdoren për të mbështetur luftën e Rusisë kundër Ukrainës”, tha Price.
Zëdhënësi shtoi se SHBA-ja do të zbatojë “me forcë” të gjitha sanksionet mbi tregtinë e armëve ruse dhe iraniane “për ta bërë më të vështirë për Iranin t’i shesë këto armë Rusisë”.
CNN raportoi të martën se Irani po përgatitet të dërgojë rreth 1 mijë armë shtesë, duke përfshirë raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi dhe më shumë dronë sulmues, në Rusi./21Media

Back to top button