Princi Harry thotë se Princi William e sulmoi atë fizikisht

Princi Harry pretendon në një kujtim  se vëllai i tij Princi William e sulmoi fizikisht gjatë një debati të furishëm për marrëdhëniet e përkeqësuara të vëllezërve, raportoi The Guardian të enjten.
Gazeta tha se kishte marrë një kopje paraprake të librit, “Spare”, që do të botohet javën e ardhshme, përcjell portali rtv21.tv
Ai tha se Harry tregon një debat të vitit 2019 në shtëpinë e tij në Pallatin Kensington, në të cilin ai thotë se William e quajti gruan e Harryt, ish-aktoren Meghan Markle, “të vështirë”, “të pasjellshme” dhe “gërryese”. Harry pretendon se William e kapi vëllain e tij për jakë dhe i grisi gjerdanin përpara se ta rrëzonte, shkruan gazeta.
“U ula në tasin e qenit, i cili u plas nën shpinë dhe copat më prenë”, citohet të ketë thënë libri. “Unë u shtriva atje për një moment, i trullosur, pastaj u ngrita në këmbë dhe i thashë të dilte jashtë.”
Harry thotë se kishte “gërvishtje dhe mavijosje” si rezultat i sherrit. William më vonë kërkoi falje, thuhet në ekstrakt.
Më vete, uebfaqja e të famshmëve Page Six raportoi se libri pretendon se William dhe gruaja e tij tani Kate e inkurajuan Harry-n të vishte një uniformë naziste në një festë me kostum në vitin 2005. Harry ka kërkuar vazhdimisht falje dhe e ka quajtur vendimin një nga gabimet më të mëdha të jetës së tij.
Pallati Buckingham, i cili përfaqëson Mbretin Charles III, as zyra e William’s Kensington Palace nuk i kanë komentuar këto pretendime.
Libri, i planifikuar të dalë të martën, është i fundit në një varg zbulimesh dhe akuzash publike nga Harry dhe Meghan që kanë tronditur familjen mbretërore të Britanisë.
Harry, 38 vjeç dhe aktorja amerikane u martuan në Kështjellën Windsor në maj 2018. Më pak se dy vjet më vonë, çifti u largua nga detyrat mbretërore dhe u transferua në Kaliforni, duke përmendur atë që ata e panë si trajtim racist të medias ndaj Meghan, e cila është dyracore, dhe mungesa e mbështetjes nga pallati.
Që atëherë ata kanë prezantuar anën e tyre të historisë në një intervistë me Oprah Winfrey dhe një dokumentar gjashtëpjesësh të Netflix të publikuar muajin e kaluar, i cili tregonte marrëdhënien e tensionuar të çiftit me median në Mbretërinë e Bashkuar dhe largimin nga familja mbretërore.
Në serial, Harry pretendoi se Uilliam i bërtiti atij gjatë një takimi familjar dhe akuzoi zyrtarët e pallatit se kishin gënjyer për të mbrojtur vëllain e tij të madh, i cili tani është trashëgimtar i fronit.
Meghan, 41 vjeç, foli për dëshirën për t’i dhënë fund jetës së saj, ndërsa ajo luftoi për të përballuar mbulimin toksik të shtypit.
Harry ka regjistruar intervista me transmetuesin britanik ITV dhe CBS në Shtetet e Bashkuara për të promovuar librin. Të dyja do të transmetohen të dielën.
Në fragmentet e publikuara paraprakisht, Harry tha për ITV se familja mbretërore e kishte cilësuar atë dhe Meghan si “të këqij” dhe “nuk tregoi absolutisht gatishmëri për t’u pajtuar”. Ai i tha CBS se refuzimi i pallatit për ta mbrojtur atë dhe Meghan nga sulmet ishte një “tradhti”.
Zyrtarët e Pallatit kanë refuzuar të komentojnë ndonjë nga pretendimet e Meghan dhe Harry.
Libri gjithashtu shpjegon arsyet e titullit të tij, shkroi Guardian. Thuhet se Harry rrëfen fjalët e supozuara të babait të tij drejtuar nënës së tij, Princeshës Diana, në ditën e lindjes së tij: “E mrekullueshme! Tani më ke dhënë një trashëgimtar dhe një rezervë – puna ime ka mbaruar.”/21Media

Back to top button