Të paktën 4 të vrarë në Kherson

Të paktën katër persona janë vrarë në rajonin jugor Kherson të Ukrainës të enjten, sipas zyrtarëve ukrainas.
Një familje prej tre anëtarësh u vra në shtëpinë e tyre në qytetin e Beryslav për shkak të granatimeve, tha Kyrylo Tymoshenko, nënkryetar i Zyrës së Presidentit të Ukrainës.
“Kjo është e gjithë poshtërsia e Rusisë. Në mëngjes flasin për armëpushimin e Krishtlindjeve, pasdite vrasin gjithë familjen. Çfarë kanë bërë të gabuar burri, gruaja dhe djali i tyre 12-vjeçar. Fakti që ata janë vetëm ukrainas? Tymoshenko shkroi në Telegram, duke iu referuar thirrjes së Patriarkut Kirill për një armëpushim të përkohshëm për Krishtlindjet Ortodokse.
Granatimet në qytetin e Kherson vranë gjithashtu një 18-vjeçar, tha Yaroslav Yanushevych, kreu i administratës ushtarake të rajonit Kherson.
Qyteti i Kherson u rimor nga forcat ruse në nëntor./21Media

Back to top button