Pse ishte aktorja Sandra Oh në funeralin e Mbretëreshës?

Ndër fytyrat e njohura nga e gjithë bota në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II ishte aktorja Sandra Oh.
E njohur për rolet e saj në “Killing Eve” dhe “Grey’s Anatomy”, Oh ishte e veshur në të zeza me një distinktiv kanadez të ngjitur përpara.
Aktorja kanadeze-amerikane, 51 vjeçe, u emërua në Urdhrin e Kanadasë si Oficere në qershor të këtij viti.

(📷David Crotty)
Dame Kiri Te Kanawa dhe Sir Patrick Vallance ishin gjithashtu në mesin e atyre që ishin në shërbim në Westminster Abbey.
Dame Kiri, këngëtarja e operës në pension, u emërua në Urdhrin e Zelandës së Re në 1995 dhe mjeku britanik Sir Patrick, i cili ka qenë këshilltari kryesor shkencor i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar që nga viti 2018, mori pjesë si anëtar i Urdhrit më të Nderuar të Bathit.
Disa fansa në Twitter shprehën habinë e tyre për paraqitjen e Oh.
“Isha vetëm unë apo e pashë vërtet Sandra Oh në funeralin e Mbretëreshës?”, pyeti njëri.
Oh, u bë Oficere, nderimi i dytë më i lartë civil në Kanada, për “karrierën e saj artistike të mbushur me role të paharrueshme skenike, televizive dhe filmike në Kanada dhe jashtë saj”./21Media

Back to top button