Puna dhe shkollimi nga shtëpia rriti përfitimet e Samsung-ut

1 min read

Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/inc/hooks/hook-single-header.php on line 65

 

Kompania Samsung ka treguar se fitimet e saj janë rritur pasi miliona njerëz që punojnë dhe mësojnë nga shtëpia gjatë pandemisë së virusit kanë blerë pajisje.

Prodhuesi më i madh në botë i telefonave inteligjentë tha që fitimet operative të tremujorit të dytë u rritën 23% në krahasim me vitin e kaluar, raporton BBC.

Rezultatet u ndihmuan nga kërkesa e fortë për pajisje kompjuterike, të cilat rritën çmimet në tregun global.

Qendrat e të dhënave kanë zgjeruar aftësinë për të mbështetur punën në shtëpi dhe shkollimin.

Samsung, i cili është vendosur të lansojë Galaxy Note dhe Galaxy Z Fold, gjithashtu parashikoi që tregu i telefonave inteligjentë do të përmirësohet në muajt e ardhshëm, si dhe duke parë që ai të bëhet gjithnjë e më konkurrues, transmeton rtv21.tv.

Në prill, Apple njoftoi një iPhone SE, do të ringjallë një model të tregut të mesëm që kishte ndërprerë në vitin 2018.

Aksionet e Samsung ishin pak më të larta në tregtinë e Seulit të enjten dhe kanë fituar rreth 10% këtë javë./21Media