Puti nënshkroi dekret për 135,000 rekrutë

Presidenti rus, Vladimir Putin nënshkroi të enjten një dekret për rekrutimin pranveror, duke përcaktuar një objektiv për 134,500 individë që do të dërgoheshin në forcat e armatosura ruse.
Ushtria ruse ka një sistem të përzier të fuqisë punëtore që ka të hartuar, si dhe pjesëtarë të shërbimit me kontratë. Vendi ka një thirrje dy herë në vit për rekrutim, transmeton rtv21.tv.
Sipas agjencisë shtetërore ruse të lajmeve TASS, rreth 134,650 u rekrutuan pranverën e kaluar dhe 135,000 qytetarë rusë u rekrutuan në pranverën e 2020, shifra që të dyja pak më shumë se numri i rekrutimit të këtij viti.
Putin fillimisht pretendoi se rekrutët rusë nuk do të merrnin pjesë në atë që Rusia e ka quajtur në mënyrë eufemiste “operacioni ushtarak special” në Ukrainë. Por Ministria ruse e Mbrojtjes më pas pranoi se të rekrutuarit po luftonin në Ukrainë dhe forcat ukrainase pretendojnë se kanë zënë robër një numër të konsiderueshëm të rekrutëve rusë./21Media

Back to top button