Putin: E ardhmja e Rusisë varet nga lufta në Ukrainë

Vladimir Putin gjatë fjalimit të tij vjetor për të shënuar Ditën e Fitores në Moskë ka thënë se e ardhmja e Rusisë “mbështetet tek” ushtarët që luftojnë në Ukrainë, gjatë fjalimit të tij vjetor për të shënuar Ditën e Fitores në Moskë.

“Nuk ka asgjë më të rëndësishme tani se sa përpjekja juaj luftarake,” tha ai.

Parada ushtarake, e cila përkujton fitoren sovjetike mbi Gjermaninë naziste, u zvogëlua këtë vit për siguri.
Putin përdori gjithashtu fjalimin e tij për të justifikuar pushtimin e tij në Ukrainë, ndërsa akuzoi “elitat globaliste perëndimore” për provokimin e konflikteve, raporton BBC, përcjell portali rtv21.tv.

Qytetërimi është përsëri “në një pikë kthese vendimtare”, tha ai në Sheshin e Kuq të Moskës para një turme të përbërë nga zyrtarë dhe veteranë, pasi ngjarja nuk ishte e hapur për publikun.

Duke iu drejtuar trupave që luftonin në Ukrainë – disa prej të cilëve ishin të pranishëm – Putin tha se një “luftë e vërtetë” ishte “shpallur” kundër Rusisë. Realiteti është se ishte Rusia që pushtoi Ukrainën.

“Mbi ju sot qëndron siguria e vendit, nga ju varet e ardhmja e shtetësisë dhe e popullit tonë”, u tha ai.
Kjo ishte parada e dytë e Ditës së Fitores që kur Rusia nisi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës në shkurt 2022.

Por një seri shpërthimesh dhe incidentesh sabotazhi në të gjithë Rusinë në javët e fundit bënë që festimet të zvogëlohen për shkak të shqetësimeve të sigurisë .

Në një incident javën e kaluar, kishte një sulm të supozuar me dron në Kremlin . Rusia pretendoi se ishte një përpjekje për të vrarë Putinin dhe drejtoi gishtin drejt Ukrainës dhe SHBA-së, por të dyja mohuan çdo përfshirje.
Festimi i këtij viti kishte 3000 ushtarë më pak dhe më pak pajisje ushtarake të ekspozuara. Parada ishte më e shkurtër, ndërkohë që nuk kishte asnje fluturues ushtarak dhe tanke moderne, të cilat zakonisht janë karakteristikë e paradës. Të martën, tanku i vetëm i ekspozuar ishte T-34 nga Lufta e Dytë Botërore.

Megjithatë, për herë të parë që nga viti 2020, morën pjesë një pjesë e vogël e liderëve ndërkombëtarë.
Të gjithë liderët e Azisë Qendrore ishin atje, duke përfshirë Kazakistanin Kassym-Jomart Tokayev. Udhëheqësi bjellorus Alexander Lukashenko dhe kryeministri i Armenisë ishin gjithashtu në Sheshin e Kuq.
Instituti për Studimin e Luftës (ISW) me bazë në SHBA tha se vendimi i vonuar i liderëve të Azisë Qendrore për të marrë pjesë “ka të ngjarë të tregojë rezervën e tyre për të treguar mbështetjen e drejtpërdrejtë dhe publike të luftës”.

Fjalimi i Putinit ndoqi tema të ngjashme me vitin e kaluar, duke e krahasuar luftën me “regjimin kriminal” të Ukrainës me humbjen e Gjermanisë naziste.

Ai synoi Perëndimin, duke thënë se “qëllimi i tyre nuk është gjë tjetër veçse të shohin rënien e vendit tonë”.
Putin tha se Rusia dëshironte të shihte një “të ardhme paqësore”, por akuzoi elitat perëndimore për mbjelljen e farave të “urrejtjes dhe rusofobisë” dhe shkatërrimin e vlerave familjare.

Por pjesa më e madhe e fjalimit të tij u përqendrua në krenarinë e tij për veprimet e “heronjve” rusë në Ukrainë./21Media

Back to top button