“Putin s’dëshiron konfrontim midis NATO-s dhe forcave të tij”

Presidenti Putin nuk dëshiron një konfrontim midis NATO-s dhe forcave të tij, tha sekretari amerikan i mbrojtjes.
“Kjo është një luftë që ai me të vërtetë nuk dëshiron ta ketë”, tha Lloyd Austin në një seancë dëgjimore në Kongres, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.
Austin shpjegoi se shumë trupa ruse ishin të lidhura në Ukrainë dhe të tjera ishin në Bjellorusi – ndërsa NATO kishte rreth 1.9 milionë ushtarë në dispozicion.
Komentet e tij vijnë pasi Suedia dhe Finlanda mendojnë t’i bashkohen NATO-s./21Media

Back to top button