Qyteti i Kulturës në Coventry: Pesë gjëra për t’i pritur në vitin 2022

Artisti dhe aktivisti Daniel Lismore ka dizajnuar kostume për personazhe të famshëm dhe Opera Kombëtare Angleze.
Ai ka pritur ngjarje që e kanë vënë atë në skenën botërore dhe viti i Coventry-t si Qyteti i Kulturës nuk po tregon ende shenja të ndalimit.
Që nga fitimi i çmimit në dhjetor 2017, qyteti ka siguruar 176.2 milionë funta investim, duke përfshirë punime infrastrukturore dhe një mori ngjarjesh kulturore.
Ekspozita e parë e Daniel Lismore në qytetin e tij të lindjes
Ekspozita e Daniel Lismore do të hapet në Galerinë dhe Muzeun e Artit Herbert në shkurt.
Artisti i njohur Daniel Lismore, i përshkruar si “fustani më i çuditshëm i Anglisë” nga Vogue, do të prezantojë shfaqjen “Be Yourself”, transmeton rtv21.tv
Dizajneri dhe aktivisti i lindur në Coventry tha se kishte një “lidhje të fortë emocionale” me vendin.
Ekspozita përmban 50 pjesë 3D me përmasa reale të modeluara sipas jetës si skulpturë të artistit. Ekspozita do të jetë e hapur nga data 18 shkurt deri më 16 qershor.
Fundjava e madhe e Radio 1
Festivali nuk është mbajtur që nga viti 2019 për shkak të pandemisë. Më shumë se 70,000 njerëz pritet të marrin pjesë në festivalin treditor të muzikës në Parkun Memorial të Luftës në Coventry në maj.
Reperi Pa Salieu, i cili u rrit në qytet, e përshkroi organizimin e ngjarjes këtu si shumë emocionuese.
Rekuiemi i ri i luftës shënon 60-vjetorin e Katedrales së Coventry-t, transmeton rtv21.tv
Veprat e artit do të projektohen në muret e katedrales gjatë premierës së shfaqjes më 27 janar.
Muzikanti Nitin Sawhney ka kompozuar një rekuiem të ri të luftës për të shënuar përvjetorin e shenjtërimit të Katedrales së Coventry.
Ghosts in the Ruins do të jepet premierë 60 vjet pasi u krijua fillimisht Lufta Requiem e Benjamin Britten.
Katedralja u ndërtua mes rrënojave të mishërimit të saj të mëparshëm, të shkatërruar nga bombat gjermane në vitin 1940, dhe performanca lëviz midis vendeve. Pjesa merr performancën e saj premierë, më 27 janar.
Veprat e artit të Mark Murphy do të projektohen gjithashtu në muret brenda katedrales.
Rikthimi i Kopshtit të Festivalit të Kuvendit
80,000 bileta për ngjarjet në Festival Gardens u shitën në verën e vitit 2021.
Një vend pop-up në vendin e ish-ndërtesave të qendrës qytetare do të rikthehet në pranverë.
Organizatorët thanë se rreth 80,000 bileta u shitën për shfaqje gjatë verës së vitit 2021, transmeton rtv21.tv
Detajet e programit të vitit të ardhshëm nuk janë zbuluar ende, por organizatorët thonë se shpresojnë për një përsëritje të suksesit të këtij viti.
Window Wanderland
Qindra morën pjesë në ngjarjen Window Wanderland në 2021
Një festival që pa qindra shtëpi në të gjithë Coventry të ndriçuara nga vepra arti në dritare në vitin 2021 do të fillojë përsëri në shkurt.
Window Wanderland filloi në vitin 2015, duke inkurajuar komunitetet në mbarë botën që të transformojnë lagjen e tyre në një galeri magjike në natyrë.
Këtë herë 21 artistë janë ngarkuar të transformojnë dritaret në zonat e banuara në të gjithë qytetin.
Nisma do të zgjasë nga data 11-27 shkurt./21Media

Back to top button