Rajoni italian ku domatet janë jashtë menusë

Ah Itali, vendi i picave, makaronave dhe salcës së domateve. Të paktën, kjo është përshtypja që kanë shumë vizitorë kur planifikojnë një udhëtim në Itali. Por nëse ata po planifikojnë të vizitojnë vendet e njohura turistike si Cinque Terre ose Portofino, ata mund të jenë të ‘tronditur’ sepse ushqimi tradicional i Liguria, rajoni bregdetar veriperëndimor ku ndodhen të dyja, është shumë larg asaj që mund ta quajnë të huajt “italiane”.
Aty ku rajone të tjera të Italisë kanë pjata tradicionale që janë ato që ne do të njihnim si ushqim “italian”, pjatat tradicionale liguriane janë paksa të ndryshme.
Sigurisht, ka makarona me pesto. Por ka edhe pjata si farinata, një lloj petull me qiqra që kriposet dhe shërbehet në feta, dhe cappon magro, një “sallatë” me ushqim deti dhe perime të gatuara, të spërkatura në salcë jeshile me borzilok, raporton CNN
Po për domatet? I gjeni duke shtuar zierjen ose salcën e çuditshme, por ato nuk janë përpara dhe në qendër siç janë në imagjinatat tona për ushqimin “italian”. Kjo është pjesërisht për faktin se skena e ushqimit të Italisë është shumë rajonale, me ndryshime të mëdha edhe nga qyteti në qytet. Por, thonë ekspertët, ky nuk është i vetmi shpjegim.
Ju mund të mendoni se mungesa është për shkak të peizazhit të Ligurias me kodra, shkëmbinj dhe male me tarraca të pjerrëta. Por Sergio Rossi, i cili bën blogje për ushqimin ligurian si i vetëquajtur ” Cucinosofo ” (filozof i kuzhinës) thotë se nuk është kështu: “Domatet rriten shumë mirë këtu”.
Përkundrazi, thotë ai, ka më shumë gjasa të jetë natyra “tradicionaliste” dhe “e mbyllur” e ligurianëve, pavarësisht se kryeqyteti rajonal Genova ka qenë një nga portet dhe qendrat tregtare më të rëndësishme të Mesdheut.
“Ligurianët ishin tregtarët më të mëdhenj, por [përbërësit e rinj] nuk hynë domosdoshmërisht në recetat e tyre”. thotë Rossi./21Media

Back to top button