Raketat ruse dëmtuan një pjesë të centralit bërthamor, tha Ukraina

1 min read

(ENERGOATOM/REUTERS)

Agjencia bërthamore e Ukrainës tha se raketat ruse kanë dëmtuar një pjesë të një termocentrali gjigant bërthamor të kontrolluar nga Rusia, por nuk ka pasur rrjedhje rrezatimi.

Enerhoatom tha se një njësi azoti-oksigjen dhe një linjë energjie e tensionit të lartë ishin dëmtuar në centralin Zaporizhzhia – më i madhi në Evropë – në Ukrainën jugore.

Zyrtarët lokalë të emëruar nga Rusia fajësuan Ukrainën për bombardimet më herët.

Ukraina akuzon gjithashtu forcat ruse për gjuajtje me raketa në zonat civile nga vendi, duke përdorur “taktika terroriste”.

“Çdo mëngjes zgjohemi dhe shohim se ata kanë goditur vetëm shtëpitë e banimit”, tha një biznesmen vendas për BBC. BBC raporton nuk ishte në gjendje të verifikonte dëmin e raportuar në centralin bërthamor.

Enerhoatom tha se ka pasur dy raunde të zjarrit me raketa ruse të premten, gjë që bëri që operatorët e zonës të shkëputnin një reaktor nga rrjeti elektrik.

Enerhoatom tha se “ekziston një rrezik i rrjedhjes së hidrogjenit dhe shpërndarjes së grimcave radioaktive”.

“Rreziku nga zjarri është i lartë. Aktualisht nuk ka të lënduar”, shtoi ai.

Rusia ka kapur uzinën e Zaporizhzhia-s në mars, por ka mbajtur punonjësit e saj ukrainas. Rusia kontrollon centralin dhe zonat përreth, afër territorit të mbajtur ukrainas. Ai përbëhet nga gjashtë reaktorë uji nën presion dhe ruan mbetjet radioaktive./21Media