Republika Çeke dërgon tanke në Ukrainë

Republika Çeke ka dërguar disa tanke në Ukrainë, ka konfirmuar një raport i transmetuesit publik të Televizionit Çek.

Televizioni çek fillimisht raportoi se tanket T-72 dhe mjetet luftarake të këmbësorisë BVP-1 ishin dërguar në vendin e shkatërruar nga lufta, ndërsa ai hyri në një javë tjetër lufte me Rusinë.
Një burim nga komuniteti çek i mbrojtjes ka konfirmuar gjithashtu për Reuters se tanket janë dërguar, por nuk pranoi të japë detaje të mëtejshme.
Raportet vijnë ndërsa aleatët e NATO-s përgatiten të diskutojnë dërgimin e më shumë armëve në Ukrainë kur ministrat e jashtëm të takohen nesër në Bruksel.
Sot, ministrja e Mbrojtjes e Republikës Çeke, Jana Cernochova, i tha parlamentit se nuk do të konfirmonte apo mohonte detajet e ndihmës për Ukrainën.
“Unë vetëm do t’ju siguroj se Republika Çeke po e ndihmon Ukrainën aq sa mundet dhe do të vazhdojë të ndihmojë duke (furnizuar) pajisje ushtarake, të lehta dhe të rënda”, tha ajo./21Media
Back to top button