Rusia dënon dëbimin e diplomatit rus nga Maqedonia e Veriut

1 min read

Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/inc/hooks/hook-single-header.php on line 65

 

Rusia do të ndërmarrë hapat e duhur në përgjigje të dëbimit të një diplomati rus nga Maqedonia Veriore, tha sot Ministria e Jashtme ruse.

“Ne dënojmë veprimet etilla të pabazuara që patjetër do të ndikojnë në marrëdhëniet midis Rusisë dhe Maqedonisë Veriore. Masat e reagimit do të pasojnë”, thuhet në deklaratë.

Ministria e Jashtme e Republikës së Maqedonisë së Veriut njoftoi të martën se, në përputhje me nenin 9 të Konventës së Vjenës për marrëdhëniet diplomatike, një diplomat i Ambasadës Ruse në Shkup është shpallur person i padëshirueshëm në Maqedoninë Veriore.

Nota që urdhëron diplomatin të largohet nga territori i Republikës së Maqedonisë së Veriut brenda shtatë ditësh iu dorëzua ambasadorit rus në Shkup, Sergej Baznikin në Ministrinë e Punëve të Jashtme më 14 maj./TV21