Rusia gjobit Google me 155 mijë euro

Një gjykatë në Moskë ka gjobitur kompaninë mëmë të Google, Alphabet Inc, për dështimin në heqjen e videove kontestuese.
Gjigantit të teknologjisë amerikane iu shqiptua dy gjoba në shumën totale prej 11 milionë rubla (135,000 dollarë; 155,000 £) për “shkelje administrative”. Gjykata e Qarkut Tagansky në Moskë tha se kompania kishte shpërndarë të dhëna të pasakta në lidhje me humbjet e trupave ruse dhe viktimat civile në Ukrainë, sipas agjencisë së lajmeve TASS.
Një nga videot thuhej se tregonte një bisedë telefonike midis ushtarëve rusë dhe të afërmve të tyre në shtëpi. Trupat thuhet se ankoheshin për viktima në radhët e tyre.
Disa platforma të huaja të mediave sociale, duke përfshirë Facebook dhe Instagram, janë bllokuar në Rusi. YouTube, megjithatë, mbetet i disponueshëm.
Mbikëqyrja ruse e komunikimit ka thënë më parë se do të ndërmerrte hapa për të ndëshkuar Google për “përhapjen e falsifikimeve” në YouTube dhe kishte paralajmëruar kompaninë amerikane se do të gjobitej nëse nuk respektonte.
Google është përballur me veprime nga Rusia më parë. Ajo u gjobit me 7.2 miliardë rubla (90 milion dollarë; 70 milion £) rubla në dhjetor 2021 për dështimin për të fshirë përmbajtjen e konsideruar të paligjshme në Rusi./21Media

Back to top button