Rusia ofron ndihmë ushtarake për Lukashenkon

2 min read

Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/inc/hooks/hook-single-header.php on line 65

 

Moska zyrtare ofroi sot ndihmë ushtarake për Bjellorusinë, udhëheqësi i së cilës Aleksandër Lukashenko hodhi poshtë kërkesat perëndimore për një përsëritje të zgjedhjeve presidenciale dhe akuzoi NATO-n për grumbullimin e forcave në kufirin perëndimor të vendit.

Bjellorusia është tronditur nga protestat në rrugë për një javë pasi protestuesit akuzuan Lukashenkon për vjedhjen e zgjedhjeve të së dielës, të cilat ai i refuzoi.

Më parë, Lukashenko foli me presidentin rus, Vladimir Putin, i cili i premtoi liderit bjellorus që Moska, nëse ishte e nevojshme, ishte e gatshme ta ndihmonte ushtarakisht në përputhje me paktin e sigurisë kolektive, njofton Kremlini.

Forcat e forta të sigurisë janë vendosur në rrugët e Minsk pasi mbështetësit e Lukashenko u mblodhën për herë të parë që nga zgjedhjet, në të njëjtin vend ku kritikët e presidentit, i cili ka qenë në pushtet për 26 vjet, pritet të protestojnë më vonë sot gjatë ditës.

Lukashenko (65) tha se tanket dhe aeroplanët e NATO-s u vendosën 15 minuta nga kufiri i Bjellorusisë dhe se vendet fqinje po kërkojnë që të përsëriten zgjedhjet, të cilat ai vazhdimisht i refuzon. Ai pretendon se qeveritë e huaja po përpiqeshin ta rrëzonin atë dhe kujtoi premtimin e Putin për ta ndihmuar ushtarakisht nëse është e nevojshme.

“Forcat e NATO-s janë në derën tonë”, tha Lukashenko, duke shtuar se Bjellorusia do të “vdiste si shtet” nëse do të kishte zgjedhje të reja.

Bashkimi Evropian po konsideron vendosjen e sanksioneve në përgjigje të një përballje të dhunshme me protestuesit./kp