Sa është shqetësuese granatimi i centralit bërthamor në Ukrainë?

Një termocentral bërthamor në Zaporizhzhia, Ukrainë, u sulmua nga granatimet ruse të premten.

Qeveria ukrainase ka raportuar se disa njerëz u vranë dhe u plagosën kur Rusia sulmoi dhe mori kontrollin e uzinës, transmeton rtv21.tv

Ekspert i materialeve bërthamore në Universitetin e Sheffield, Claire Corkhill thotë se situata në termocentralin Zaporizhzhia është tani nën kontroll dhe nuk ka asnjë lëshim të radioaktivitetit. Në vend, reaktorët po mbyllen, gjë që i vendos ata në një gjendje të sigurt.

Sipas Corkhill, vetë reaktorët janë të mbrojtur mirë dhe rezistent ndaj zjarrit ose goditjes, por në përgjithësi, duhet të shqetësohemi që objektet bërthamore janë objektiva ushtarake, sepse ka rreziqe reale të një aksidenti bërthamor./21Media

harta e Zaporizhzhia

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button