Senati e shpall të pafajshëm Trumpin

 

Senati i SHBA-së nuk ka arritur shumicën e dy të tretave të nevojshme për të dënuar ish Presidentin Donald Trump me akuzën e nxitjes së kryengritjes mbi trazirat e Kapitolit në 6 Janar, përcjell portali rtv21.tv

Një shumicë e senatorëve – 57 me 43 – votuan për të dënuar Trump. Do të duheshin 17 Republikanë për të votuar me Demokratët për të siguruar një bindje.

Trump e mohoi akuzën kundër tij. Të premten avokati i tij e përshkroi fajësimin si një “gjueti shtrigash”. Ky ishte fajësimi i dytë i Trump.

Deputetët republikanë që mbështesin ish-presidentin Trump, deklaruan se protestuesit vepruan vetë dhe se ai ishte i mbrojtur nga e drejta e lirisë së fjalës, i cili është një argument që funksionon mirë me shumicën e republikanëve. Ata pretendojnë se e gjithë çështja u inicua nga demokratët për shkak të “urrejtjes” ndaj Trumpit.

Dhjetëra mbështetës të Trumpit sulmuan ndërtesën e Kongresit Amerikan gjatë seancës së të dy dhomave dhe parandaluan legjislaturën të konfirmonte fitoren e kandidatit demokrat Joseph Biden në zgjedhjet presidenciale më 6 janar./21Media

Back to top button