“Serbia emëron një politikan pro-rus si shef të ri të spiunazhit”

Qeveria e Serbisë emëroi të enjten një politikan pro-rus si shefin e ri të spiunazhit të Serbisë.
Aleksandar Vulin, i cili më parë shërbeu si ministër i brendshëm i Serbisë dhe mbante portofolin e ministrisë së mbrojtjes para kësaj, do të bëhet drejtori i ri i BIA, agjencia e inteligjencës serbe, tha qeveria në një deklaratë.
Euronews raporton se Vulin konsiderohet si “njeriu i Moskës” brenda udhëheqjes serbe. Si ministër i brendshëm, ai vizitoi Moskën në gusht, një vizitë e rrallë nga një zyrtar shtetëror evropian që nënvizoi vendimin e Beogradit për t’u distancuar nga veprimet e Perëndimit kundër Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë.
Ai më pas i tha ministrit të jashtëm rus Sergej Lavrov se “Serbia është i vetmi shtet në Evropë që nuk ka vendosur sanksione dhe nuk ka qenë pjesë e histerisë anti-ruse”.
Serbia, e cila po kërkon zyrtarisht anëtarësimin në Bashkimin Evropian, ka vite që po largohet nga trajektorja e saj e linjës me BE-në dhe është anuar drejt aleatit tradicional sllav Rusisë, si dhe Kinës.
Vetë Vulin tha se Serbia duhet të heqë dorë nga synimi i anëtarësimit në BE dhe në vend të kësaj t’i drejtohet Moskës. Ai mbron krijimin e një “bote serbe” — duke pasqyruar “botën ruse” — duke bashkuar serbët nën një flamur të udhëhequr nga presidenti serb Aleksandar Vuçiq.
Ai gjithashtu ka sulmuar shpesh shtetet fqinje të Serbisë dhe udhëheqësit e tyre dhe i është ndaluar hyrja në Kroaci, një vend anëtar i BE-së.
Emërimi i Vulin në një post kaq të ndjeshëm të inteligjencës ka zemëruar më pas opozitën pro-perëndimore të vendit dhe është parë si një tjetër mospërfillje ndaj Perëndimit.
Partia opozitare PSG lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “emërimi i tij do të ndalojë plotësisht” bashkëpunimin e BIA-s me agjencitë perëndimore të sigurisë dhe do të kontribuojë në “izolimin shtesë ndërkombëtar të Serbisë”.
Ai theksoi më tej se Vulin “mbron hapur pozicionet pro-(Vladimir) Putin” dhe argumentoi se emërimi e bën Serbinë “aleatin e vetëm të Rusisë në Evropë”.
Marinika Tepic nga partia opozitare SSP e cilësoi emërimin si një shenjë se “se Serbia po shkon drejt diktaturës” në të cilën “do të lejohen të gjitha mjetet në luftën kundër kundërshtarëve politikë”.
Vitin e kaluar, Vulin thuhet se ka krijuar një ” grup të mbretërve të punës” me Nikolai Patrushev , sekretarin e fuqishëm të Këshillit të Sigurimit të Kremlinit, për të luftuar “revolucionet me ngjyra” — një seri protestash masive që kanë çuar herë pas here në përmbysjen e regjimet autokratike kryesisht në Lindjen e Mesme dhe Azi.
Mediat e pavarura serbe kishin raportuar se në takimin e tyre në Moskë në fund të vitit të kaluar, Vulin i dha Patrushevit përgjime nga një takim në Beograd i mbajtur nga anëtarë të opozitës ruse.
Disa nga të pranishmit u arrestuan menjëherë në Rusi. Vulin, megjithatë, ka mohuar dorëzimin e kasetave./21Media

Back to top button