Tërmet me magnitudë 5.6 shkallë të Rihterit

Tërmet me magnitudë 5.6 shkallë të Rihterit

Një lëkundje relativisht e fortë është ndjerë në orën 15:46 të kësaj të mërkure në Shqipërinë Qëndrore.

Lekundjet kanë qenë më të fortat që pas dy tërmeteve të forta të ditës së martë. Konfirmohet se ai ishte me magnitudë 5.6 ballë dhe epiqender në detin Adriatik, 42 km larg nga Tirana.

Tërmeti ka nxjerrë sërish njerëzit në rrugë sidomos në Tiranë, duke krijuar jo pak panik.

Sizmiologët kanë përsëritur vazhdimisht se postgoditjet janë normale në keto raste, sidomos pas lëkundjes së madhe 6.3 ballë ditën e martë.