SHBA i kërkon presidentit kinez që t’i bëjë presion Putinit

Presidenti kinez, Xi Jinping duhet t’i bëjë presion Vladimir Putinit që të “ndalojë krimet e luftës” në Ukrainë, kanë kërkuar SHBA.

Të dy do të takohen sërish të martën për bisedime zyrtare gjatë vizitës së parë të Xi në Moskë që nga pushtimi.

Zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë i bëri thirrje Xi që t’i kërkojë homologut të tij rus të tërheqë trupat nga Ukraina.

John Kirby tha se kërkimi i një armëpushimi nuk do të mjaftonte.

“Ne shpresojmë që presidenti Xi do të bëjë presion ndaj Presidentit Putin që të ndalojë bombardimet e qyteteve, spitaleve dhe shkollave të Ukrainës, të ndalojë krimet e luftës dhe mizoritë dhe të tërheqë trupat e tij”, tha ai.

“Por ne jemi të shqetësuar se në vend të kësaj Kina do të përsërisë thirrjet për një armëpushim që i lë forcat ruse brenda territorit sovran të Ukrainës dhe çdo armëpushim që nuk adreson largimin e forcave ruse nga Ukraina do të ratifikonte në mënyrë efektive pushtimet e paligjshme të Rusisë.”

Të hënën, Xi dhe Putin zhvilluan më shumë se katër orë nga ato që u përshkruan si bisedime jozyrtare, me diskutime më formale të planifikuara për të martën.

Ka shqetësime se mbështetja e Kinës për Rusinë – aktualisht e bazuar në teknologji dhe tregti – mund të bëhet ushtarake, duke përfshirë potencialisht predha artilerie.

Putin ka thënë se do të diskutojë një plan prej 12 pikash të propozuar nga Xi për të “zgjidhur krizën akute në Ukrainë”.

“Ne jemi gjithmonë të hapur për një proces negociatash”, tha Putin, ndërsa liderët e quanin njëri-tjetrin “mik i dashur”.

Kina publikoi planin e saj për t’i dhënë fund luftës muajin e kaluar – ai përfshin “ndërprerjen e armiqësive” dhe rifillimin e bisedimeve të paqes.

Plani i Kinës nuk thoshte në mënyrë specifike se Rusia duhet të tërhiqej nga Ukraina – gjë që Ukraina e ka këmbëngulur si parakusht për çdo bisedim.

Në vend të kësaj, ai foli për “respektimin e sovranitetit të të gjitha vendeve”, duke shtuar se “të gjitha palët duhet të qëndrojnë racionale dhe të ushtrojnë përmbajtje” dhe “të de-përshkallëzojnë gradualisht situatën”.

Plani dënoi gjithashtu përdorimin e “sanksioneve të njëanshme” – të parë si një kritikë e mbuluar ndaj aleatëve të Ukrainës në Perëndim./21Media

Back to top button