SHBA mbështet shitjen e avionëve të Turqisë pas marrëveshjes me NATO-n

Administrata Biden po mbështet shitjen e avionëve luftarakë F-16 në Turqi, duke thënë se kjo do të ndihmojë në rritjen e sigurisë së NATO-s.

Ajo vjen një ditë pasi Ankaraja hoqi kundërshtimin e saj ndaj anëtarësimit në NATO të Finlandës dhe Suedisë.

Turqia i bëri një kërkesë në tetor Shtetet e Bashkuara për të blerë 40 avionë F-16 dhe gati 80 komplete për të modernizuar avionët e saj ekzistues luftarakë.

“Shtetet e Bashkuara mbështesin modernizimin e Turqisë të flotës së saj luftarake sepse ky është një kontribut për sigurinë e NATO-s dhe për rrjedhojë sigurinë amerikane,” tha Ndihmës Sekretarja për Mbrojtjen për Çështjet e Sigurisë Ndërkombëtare Celeste Wallander në një konferencë.

Ajo tha se planet për shitjen ishin “në punë” dhe “duhet të punohen përmes proceseve tona kontraktuese”.

Por zyrtarët amerikanë kundërshtuan çdo sugjerim për një lidhje midis shitjes dhe marrëveshjes së Turqisë për të hequr dorë nga kundërshtimi i saj ndaj anëtarësimit të dy vendeve nordike në NATO.

“SHBA nuk i ofroi asgjë Turqisë dhe nuk iu kërkua asgjë nga Turqia” si pjesë e marrëveshjes së saj me Finlandën dhe Suedinë, citon Reuters të ketë thënë një zyrtar i lartë i administratës.

Kongresi do të ketë fjalën e fundit për shitjet. /21Media

Back to top button