SHBA njofton 457.5 milionë dollarë ndihmë shtesë për Ukrainën

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken njoftoi të hënën se Shtetet e Bashkuara kanë dhënë 457.5 milionë dollarë shtesë në ndihmë civile për sigurinë në Ukrainë.

“Kjo paketë është për të rritur përpjekjet e agjencive ukrainase të zbatimit të ligjit dhe të drejtësisë penale për të përmirësuar kapacitetin e tyre operacional dhe për të shpëtuar jetë, ndërsa ato vazhdojnë të ndihmojnë në mbrojtjen e popullit ukrainas, lirisë së tij dhe demokracisë së tyre nga lufta brutale e agresionit të Kremlinit”, thuhet në deklaratën e lëshuar të hënën.

Përveç kësaj, deklarata e Blinken tha se “ndihma mund të kontribuojë në mbështetjen amerikane për përpjekjet e qeverisë ukrainase për të dokumentuar, hetuar dhe ndjekur penalisht mizoritë e kryera nga forcat ruse, duke u mbështetur në marrëdhëniet tona të gjata me agjencitë e drejtësisë penale ukrainase, përfshirë atë ukrainase, Zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm dhe njësinë e NPU për krimet e luftës”./21Media

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button