SHBA ripërsërit mbështetjen të palëkundur për Ukrainën

SHBA është zotuar të vazhdojë të ofrojë mbështetje të palëkundur për Ukrainën dhe ka dënuar sulmet e Rusisë këtë të hënë, në të cilat ajo lëshoi ​​dhjetëra raketa.
“Ne do të vazhdojmë të ofrojmë ndihmë të palëkundur ekonomike, humanitare dhe të sigurisë në mënyrë që Ukraina të mund të mbrohet dhe të kujdeset për popullin e saj”, shkroi në Twitter Sekretari i Shtetit të SHBA, Antony Blinken.
Blinken tha se ai kishte folur me homologun e tij ukrainas Dmytro Kuleba “për të përsëritur mbështetjen e SHBA për Ukrainën”.
Ndërkohë, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky thotë se ka folur me Bridget Brink, ambasadoren e SHBA-së në Ukrainë, pas sulmeve ajrore të mëngjesit të sotëm.
“Shtetet e Bashkuara dënojnë sulmet e Rusisë ndaj objekteve infrastrukturore të Ukrainës dhe janë të përkushtuara të mbajnë Rusinë përgjegjëse për krimet e luftës dhe mizoritë e kryera në vendin tonë. Faleminderit për mbështetjen tuaj!” shkroi ai në aplikacionin e mesazheve Telegram./21Media

Back to top button