Shkatërrime në Misisipi pas tornados vdekjeprurëse

Të paktën 26 persona kanë vdekur në Misisipi dhe Alabama pas një tornado goditi shtetet në jug të Shteteve të Bashkuara.

Përpjekjet për kërkim-shpëtim po vazhdojnë dhe autoritetet në Misisipi kanë shpallur gjendje emergjente.

Në Rolling Fork, vetura të shkatërruara, tulla shtëpish dhe gjësende të tjera janë parë në rrugë, teksa ky qytet është shkatërruar pothuajse i tëri.

Në qarkun Sharki, shtëpitë janë shkatërruar nga tornadoja.

Tornadoja goditi në mes të natës, në kohën kur banorët po flinin dhe nuk kishin dëgjuar alarmet paralajmëruese. Për shumë banorë, treguesi i parë se diçka nuk ishte në rregull ishte zhurma e madhe.

Francisco McKnight tha për BBC se është mrekulli që ai është gjallë. Ai tregoi se kishte dëgjuar një zhurmë të fuqishme të erës që kurrë më nuk do të donte ta dëgjonte. Ai u fsheh në banjën e tij dhe arriti të shpëtonte. Por, shtëpia e tij ka pësuar dëme të mëdha.

Back to top button