Shkon në 41 000 numri i të vdekurve pas tërmetit në Turqi dhe Siri

Numri i të vdekurve nga tërmeti që goditi Turqinë dhe Sirinë ka arritur në mbi 41 000, sipas burimeve zyrtare.
Zyrtarët dhe mjekët thanë se si pasojë e tërmetit të 6 shkurtit, në Turqi dhe Siri kanë vdekur respektivisht 38 044 dhe 3 688 persona, duke e çuar totalin në 41 732.
Gjithashtu lëkundjet e forta që goditën Turqinë jugore dhe Sirinë u ndjenë edhe në disa vende në rajon, përfshirë Libanin.

Back to top button