Shkrimtarja e njohur plagoset rëndë në Kenia

Autobiografia më e shitur Kuki Gallman, është plagosur rëndë të dielën, pasi u qëllua me armë zjarri

Ambientalistja dhe shkrimtarja e lindur në Itali Kuki Gallmann u qëllua dhe u plagos rëndë të dielën, derisa po patrullonte në parkun e saj në Kenian qendrore, një rajon i rrënuar nga dhuna e lidhur me thatësirën.

73-vjeçarija është autore e librit më të shitur “Kam ëndërruar për Afrikën” i cili u bë film me Kim Basinger e cila luan rolin Gallmann.

“Ajo  u qëllua në stomak gjatë një sulm nga tre burra në Laikipia Nature Conservancy”, tha një zyrtar i lartë i policisë, bëjnë të ditur mediat ndërkombetare.

Gallmann u dërgua në Nairobi me helikopter ushtarak, tha oficeri, duke shtuar se sulmuesit u dukën si grabitës nga grupi etnik Pokot i cili është përhapur në Kenia dhe Ugandën lindore.

Artikuj të ngjashëm

Shikoni Gjithashtu
Close
Back to top button
close button