Shpërthim i fuqishëm, mbi 50 të vdekur

Të paktën 50 persona janë vrarë dhe më shumë se 50 janë lënduar në një shpërthim në Pakistan, ka thënë policia për BBC.

Shpërthimi ndodhi pranë një xhamie në provincën jugperëndimore të Balochistanit të premten, ndërsa njerëzit u mblodhën për të festuar lindjen e Profetit Muhamed.

Policia dyshon se ishte një sulm vetëvrasës i shënjestruar në tubimin fetar në qytetin Mastung.

Zyrtarët kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme.

Të plagosurit po transportohen në dy spitale, tha policia.

Dy zyrtarë të policisë së qytetit Mastung konfirmuan numrin e të vdekurve.

Ministri i Brendshëm Sarfraz Bugti e quajti shpërthimin një “akt shumë të urryer”.

Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin./21Media

Back to top button