Kurti kërkon mbështetje nga Zvicra për anëtarësimin e Kosovës në KiE

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka kërkuar mbështetjen e Zvicrës për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës.

Në një intervistë për NZZ, Kurti ka thënë se për t’u bërë anëtarë të Këshillit të Evropës, Kosova ka nevojë për miq, të cilët ofrojnë një pasqyrë të vërtetë për ne.

Qëllimi i Kosovës është që vitin e ardhshëm të anëtarësohet në Këshillin e Evropës, ka thënë Kurti për gazetën e Cyrihut.

Para së gjithash, është një çështje gjeopolitike. Vendet e BRICS (Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut) nuk e njohin Kosovën. “Kemi nevojë për ndihmë nga Zvicra”, tha Kurti. Intervista për Neue Zürcher Zeitung u publikua pas takimit të një jave më parë me presidentin e Konfederatës Alain Berset.

Zvicra mbështet anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, bëri të ditur Departamenti Federal i Brendshëm (DFI) pas bisedimeve, duke shtuar se kjo do t’u mundësonte të gjithë banorëve të vendit – dhe për rrjedhojë edhe anëtarëve të pakicës serbe dhe komuniteteve të tjera – të kenë qasje. në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut.

Nga ana e tij, gjatë bisedimeve, Berset nënvizoi mbështetjen e Zvicrës për procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe ftoi të dyja vendet që të zbatojnë marrëveshjet e Brukselit dhe Ohrit, të negociuara në pranverë.

Megjithatë, dy ditë pas takimit, në veriun e Kosovës të banuar nga serbët ndodhën përleshje të rënda.

Departamenti Federal i Punëve të Jashtme (DFA) dënoi sulmin ndaj policisë kosovare “me termat më të ashpër” dhe apeloi për qetësi. Autorët e këtij akti dhune do të duhet të mbajnë përgjegjësi, shkruan FDFA në X (ish-Twitter).

Back to top button