Shpërthim në një xhami në Afganistan, së paku 16 të vrarë

1 min read

Të paktën 16 persona kanë vdekur dhe 32 të tjerë janë plagosur pasi një shpërthimi në një xhami shiite gjatë lutjeve të së premtes në qytetin afgan të Kandahar.

Shpërthimi ndodhi në xhaminë Iman Bargah. Fotografitë nga vendi i ngjarjes tregojnë dritare të thyera dhe trupa të shtrirë në tokë, ndërsa të tjerët përpiqen të ndihmojnë.

Shkaku i shpërthimit nuk është ende i qartë, por dyshohet për një sulm vetëvrasës.

Një mjek lokal i tha BBC se besimtarët e plagosur po dërgoheshin në spitalin Mirwais, transmeton rtv21.tv.

Të Premten e kaluar, një sulm vetëvrasës në një xhamie shiite gjatë lutjeve të së premtes në qytetin verior të Kunduz vrau të paktën 50 njerëz. IS-K tha se kreu sulmin, i cili ishte më vdekjeprurës që kur forcat amerikane u larguan në fund të gushtit.

IS-K është kundër dhunshme kundër talebanëve qeverisës, ka kryer disa bombardime kohët e fundit.

Talibanët morën kontrollin e Afganistanit pasi forcat e huaja u tërhoqën nga vendi në fund të gushtit pas një marrëveshjeje të rënë dakord me SHBA./21Media