Shpërthim në Rusi, treni del nga shinat

Një shpërthim në rajonin kufitar rus të Bryansk nxori nga shinat një tren mallrash të hënën, thanë autoritetet.

Guvernatori lokal Alexander Bogomaz tha se një pajisje shpërthyese shpërtheu përgjatë linjës hekurudhore Bryansk-Unecha.

Lokomotiva mori flakë dhe shtatë vagonë ​​mallrash doli nga shinat.

Rajoni i cili kufizohet me Ukrainën dhe Bjellorusinë ka parë akte sabotimi që kur Rusia pushtoi Ukrainën.

Treni raportohet se transportonte produkte nafte dhe lëndë druri. Nuk raportohet për të lënduar.

“Një pajisje shpërthyese e paidentifikuar shpërtheu në 136 kilometra në linjën hekurudhore Bryansk-Unecha, duke nxjerrë nga shinat një tren mallrash”, tha Bogomaz në një postim në Telegram.

Të shtunën, Bogomaz tha se katër persona vdiqën pasi Ukraina bombardoi fshatin Suzemka, 12 km në veri të kufirit të Rusisë me Ukrainën./21Media

Back to top button