Protestuesit u përleshën me forcat e sigurisë libaneze në demonstratat antiqeveritare në Bejrut të enjten.

Oficerët vendosën gaz lotsjellës në dhjetëra njerëz pranë parlamentit.

Demonstruesit u zemëruan nga shpërthimi shkatërrues i së martës, për të cilin zyrtarët thonë se u shkaktua nga 2,750 ton nitrat amoniumi të ruajtur në mënyrë të pa sigurtë që nga viti 2013, përcjell portali rtv21.tv

Shumë njerëz në Liban thonë se pakujdesia e qeverisë çoi në shpërthim, si pasojë e të cili u vranë të paktën 137 njerëz dhe plagosën  rreth 5,000 të tjerë.

Shpërthimi shkatërroi dëme të mëdha në kryeqytet, ndërsa shtëpitë dhe bizneset u kthyen në rrënoja. Dhjetëra njerëz janë ende të pa gjetur.

Agjencia shtetërore e lajmeve thotë se 16 persona janë arrestuar si pjesë e një hetimi të shpallur nga qeveria këtë javë.

Që nga katastrofa dy zyrtarë kanë dhënë dorëheqjen. Deputeti Marëan Hamadeh u tërhoq të mërkurën, ndërsa ambasadori i Libanit në Jordan Tracy Chamoun u tërhoq të enjten, duke thënë se katastrofa tregoi nevojën për një ndryshim në udhëheqje.

Të enjten, presidenti francez Emmanuel Macron vizitoi qytetin dhe tha që Libani duhej të shihte “ndryshim të thellë” nga autoritetet.

Ai gjithashtu bëri thirrje për një hetim ndërkombëtar për katastrofën./21Media