Shtëpia e Bardhë paralajmëron se Rusia mund të përdorë armë kimike në Ukrainë

Shtëpia e Bardhë paralajmëroi të mërkurën se Rusia mund të përdorë armë kimike në Ukrainë ose të prodhojë një operacion “flamur të rremë” që i përdor ato.
Sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, duke kritikuar ato që ajo i quajti pretendimet e rreme nga Rusia se SHBA po zhvillon armë kimike në Ukrainë, shkroi në Twitter: Tani që Rusia ka bërë këto pretendime të rreme dhe Kina në dukje e ka mbështetur këtë propagandë, ne të gjithë duhet të jemi në vëzhgim që Rusia të përdorë ndoshta armë kimike ose biologjike në Ukrainë, ose të krijojë një operacion të rremë duke i përdorur ato. Është e qartë.
Psaki gjithashtu vuri në dukje “rekordin e gjatë dhe të mirë-dokumentuar të Rusisë për përdorimin e armëve kimike”, si dhe modelin e saj të “akuzimit të Perëndimit për vetë shkeljet që vetë Rusia po kryen”, transmeton rtv21.tv.
Sekretari i Shtetit Antony Blinken paralajmëroi në fillim të këtij viti për mundësinë që Rusia të kryejë një sulm të rremë ose të vërtetë me armë kimike si një pretekst i prodhuar për një pushtim në Ukrainë. Por komentet e tij erdhën përpara se të fillonte pushtimi i plotë i Rusisë./21Media

Back to top button