Joe Biden do të betohet si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara nga Shefi i Gjykatës së Lartë John Roberts pak para mesditës (17:00 GMT) të mërkurën jashtë Kapitolit të SHBA.

Për shkak të kufizimeve të Covid, ceremonisë do t’i mungojnë turmat brohoritëse të dashamirësve tradicionalë në inaugurimet. Do të shohë gjithashtu siguri tepër të rreptë pasi Kapitoli i SHBA-së u prish nga protestues të dhunshëm pro-Trump më 6 Janar, përcjell portal rtv21.tv

Midis të pranishmëve do të jenë tre ish-presidentë: Barack Obama, Bill Clinton dhe George W Bush.

Nënkryetari në ikje Mike Pence do të marrë pjesë gjithashtu në ceremoni, duke anashkaluar ngjarjen e lamtumirës së Trump në një bazë ushtarake jashtë kryeqytetit të vendit.

Ndihmësit thonë se Biden, një demokrat, do të përdorë fjalimin e tij përurues prej rreth gjysmë ore për të dhënë një thirrje optimiste për unitet kombëtar pas qëndrimit të trazuar të paraardhësit të tij republikan.

Minuta më parë, zëvendëspresidentja ei zgjedhur Harris do të betohet, duke u bërë e para aziatiko-amerikane që merr këtë detyrë

Do të ketë shfaqje muzikore nga Lady Gaga – e cila do të këndojë himnin kombëtar – Jennifer Lopez dhe Garth Brooks.

Një koncert mbrëmje në Lincoln Memorial në qytet do të organizohet nga Tom Hanks dhe do të përfshijë Bruce Springsteen, John Legend, Jon Bon Jovi, Justin Timberlake dhe Demi Lovato.

Biden, një katolik, planifikon të marrë pjesë në meshën të mërkurës në mëngjes në një katedrale në qytet me katër udhëheqësit kryesorë të kongresit – Republikanët dhe Demokratët. Z. Trump do të bëhet presidenti i parë që nuk merr pjesë në inaugurimin e pasardhësit të tij që kur Andrew Johnson rrëmbeu Ulysses S Grant në 1869.

Ai do të presë një ceremoni lamtumire në Joint Base Andrews në Maryland të mërkurën në mëngjes përpara se të merr fluturimin e fundit në Air Force One për të filluar jetën pas presidenciale në klubin e tij të golfit Mar-a-Lago në Palm Beach./21Media