Si ndikoi ardhja e diasporës në ekonominë e vendit?

 

Ardhja e mërgimtarëve ka ndikuar edhe në rritjen e qarkullimit ekonomik në Kosovës. Këshu u shpreh kryeatri i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi.

Ai në një konferencë për media tha  qarkullimi ekonomik i cili ka pasur rënie gjatë 2020 për shkak të ekonomisë, është rritur gjatë këtij muaji, konkretisht javën e fundit.

Sipas tij për këtë ka ndikuar ardhja e diasporës, por edhe tërheqja e 10% të trustit nga ana e qytetarëve.

Gjithsesi kjo e ka kriju një optimizëm të matur te bizneset e vendit për një përmbyllje sa do pak pozitive të këtij viti jashtëzakonisht të vështirë , një përmbyllje që iu mundëson bizneseve mbijetesë dhe gjithmonë me atë optimizimn që dikund në mesin e vitit të ardhshëm edhe të jemi në një situate më normale.”, tha Rukiqi./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button