Sovsun pretendon se mbi 20 mijë ukrainas janë dërguar me forcë në Rusi

Pretendimet e Ukrainës se Rusia ka zhvendosur me forcë mijëra civilë nga Mariupol, qyteti port strategjik i shkatërruar nga granatimet ruse, po rriten.
Shumë njerëz kanë arritur të shpëtojnë nga qyteti i rrethuar, deputetja ukrainase Inna Sovsun ka thënë se 160,000 të tjerë janë ende të bllokuar atje.
Ajo shtoi gjithashtu se 20,000 njerëz raportohet se janë dërguar në Rusi kundër vullnetit të tyre.
“Ata në thelb sapo u rrëmbyen nga shteti rus”, thotë ajo.
Sovsun tha se situata në Mariupol është shumë e tensionuar dhe shton se ajo e kupton se përparimi i madh që po bëhet nga forcat ruse tani është në rajonin e Donbasit./21Media

Back to top button