Spanja mund të bëhet qendër e eksportit të gazit te fqinjët

Kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez tha të mërkurën se vendi i tij mund të bëhet një qendër për të eksportuar gaz natyror në vendet evropiane që kërkojnë të reduktojnë varësinë e tyre nga energjia ruse.
“Spanja është një vend solidar, është një vend i përgjegjshëm. Dhe ne do të bëjmë gjithçka që mundemi, këtë i thashë kryeministrit [polak] [Mateusz] Morawiecki si dhe Komisionit të BE-së dhe vendeve anëtare, në mënyrë që Evropa të mos bëhet një peng energjie i [presidentit rus Vladimir] Putin”, tha Sanchez në një konferencë për shtyp me homologun e tij polak.
Sanchez tha se 30 për qind e kapacitetit total të ri-gazifikimit të Evropës ndodhet aktualisht në Spanjë, duke shtuar se vendi ka rritur tashmë kapacitetin e tij të eksportit të gazit dhe ishte i gatshëm ta rriste atë edhe më tej, transmeton rtv21.tv.
“Qershorin e kaluar, 20 për qind e importeve të gazit natyror të lëngshëm që mbërriti në Spanjë u eksportua në vende të tjera në Bashkimin Evropian”, tha Sanchez, duke shtuar se Spanja i ka kërkuar Komisionit të BE-së dhe vendeve fqinje të rrisin kapacitetin për ndërlidhjen për të qenë në gjendje për t’u integruar më mirë dhe për të eksportuar më shumë gaz në tregun energjetik të BE-së.
Sanchez tha gjithashtu se pasiguria dhe kërcënimi i luftës së Rusisë në Ukrainë duhet të kundërshtohet duke përforcuar Bashkimin Evropian.
“Sot më shumë se kurrë, është e rëndësishme të qëndrojmë të bashkuar rreth vlerave të përbashkëta që përbëjnë thelbin e Evropës dhe që Putini po vë në dyshim me pushtimin e tij të paligjshëm, të paligjshëm dhe të padrejtë të Ukrainës”, tha Sanchez./21Media

Back to top button