Studentët padisin shtetin pasi provimi përfundoi 90 sekonda më herët

Një grup studentësh të Koresë së Jugut kanë paditur qeverinë sepse provimi i tyre i pranimit në kolegj përfundoi 90 sekonda më herët se sa ishte planifikuar.

Ata po kërkojnë 15,400 dollarë shpërblim secili – kostoja e një viti studimi për të rimarrë provimin.

Gabimi preku pjesën tjetër të provimeve të studentëve, thotë avokati i tyre.

Testi famëkeq i pranimit në kolegj në vend, i njohur si Suneung, është një maratonë tetë-orëshe me letra të dyfishta në shumë lëndë.

Suneung është një nga provimet më të vështira në botë dhe aksionet janë shumë të larta.

Ai jo vetëm që përcakton vendosjet në universitet dhe vendet e punës, por edhe marrëdhëniet e ardhshme.

Rezultatet e provimit të këtij viti u publikuan më 8 dhjetor.

Padia, e ngritur të martën nga të paktën 39 studentë, pretendon se zilja ra më herët në një vend testimi në kryeqytetin Seul, gjatë gjuhës koreane – lënda e parë e provimit.

Disa studentë protestuan menjëherë, por thonë se mbikëqyrësit ua kanë marrë letrat. Mësuesit e kuptuan gabimin para fillimit të seancës së ardhshme dhe ia kthyen një minutë e gjysmë gjatë pushimit të drekës, por ata mund të shënonin vetëm kolonat bosh të mbetura në letrat e tyre dhe nuk u lejuan të ndryshonin asnjë përgjigje ekzistuese.

Studentët thanë se ishin aq të mërzitur sa nuk mund të fokusoheshin në pjesën tjetër të provimit, transmeton Yonhap. Disa thuhet se hoqën dorë dhe u kthyen në shtëpi.

Avokati i tyre Kim Woo-suk tha për mediat lokale se autoritetet e arsimit nuk kishin kërkuar falje.

Transmetuesi publik KBS citoi zyrtarë se mbikëqyrësi përgjegjës për qendrën specifike të testimit e ka lexuar gabim kohën.

Kjo nuk është hera e parë që studentët paditin për një zile të rënë shumë herët. Në prill, një gjykatë në Seul akordoi (5,250 dollarë; 4për studentët që pretenduan se ishin të pafavorizuar në provimin e Suneung 2021 sepse zilja e tyre ra rreth 2 minuta më herët.

Dhe çmimi mund të jetë edhe më i lartë në vende të tjera. Në vitin 2012, një burrë në Kinë u dënua me një vit me kusht pasi i ra ziles katër minuta e 48 sekonda më herët gjatë provimit kombëtar të pranimit të kolegjit të vendit në një shkollë në provincën Hunan./21Media

Back to top button