Studenti shet selfiet e tij dhe bëhet milioner

2 min read

Sulltan Gustaf Al Ghozali e ka fotografuar veten çdo ditë që kur ishte 18 vjeç. Për argëtim, ai i ka ofruar selfiet për shitje në internet. Për pesë vjet studenti Sulltan Gustaf Al Ghozali bënte selfie pothuajse çdo ditë. Ai ishte 18 vjeç në fillim të këtij eksperimenti dhe 22 në fund. Fillimisht ai planifikoi t’i përpilonte këto selfie në një video me kohë dhe t’i shfaqte në ceremoninë e diplomimit në Universitetin Semarang në Java, Indonezi. Por tani fotot e kanë ndihmuar papritur të bëhet i pasur.

Në fillim të janarit, atij i lindi ideja për të ofruar selfie në platformën Opensea si NFT. Në fakt, ai thjesht e pa atë një ide qesharake, thotë ai për agjencinë e lajmeve AFP.

Ai ngarkoi tre dollarë për foto. Për habinë e tij, njerëz të ndryshëm filluan të ofrojnë gjithnjë e më shumë para për fotot. Pas vetëm një dite, 35 fotografi ishin shitur tashmë, transmeton rtv21.tv.

Në fakt, një zhurmë e tillë u zhvillua rreth selfieve të Al Ghozali, saqë gjithsej 372 të tjera u paguan për fotot vetëm pak ditë pas ofertës së parë. Nëse e konvertoni kriptomonedhën në dollarë amerikanë, 1,166,547 dollarë janë bashkuar – gjë që e bëri studentin milioner brenda vetëm një jave. Më shumë se 400 njerëz kishin blerë pronësinë e fotove.

Me studentin që mban të përditësuar internetin me zhvillimet përmes llogarisë së tij në Twitter, kjo rritje e papritur e pasurisë nuk kaloi pa u vënë re. Për shembull, autoritetet tatimore indoneziane e shkroi atë në Tëitter për ta uruar për fatin e tij të mirë – dhe për t’i kujtuar që të paguante taksat. Al Ghonzali vetëm u përgjigj: “Kjo është hera e parë në jetën time që duhet të paguaj taksa. Sigurisht që do ta bëj”.
Studenti në fillim nuk u tha prindërve asgjë.

Ai ka frikë se fotografitë e tij mund ta keqpërdorin. Nëse kjo ndodh, prindërit e tij do të ishin shumë të zhgënjyer prej tij, thotë ai. Por tani që

Al Ghozali është bërë një personazh i famshëm në internet, ai ndoshta nuk do të jetë në gjendje t’u shmanget prindërve të tij për pasurinë e tij të sapogjetur herët a vonë./21Media