Suedia, kampione e re e Evropës në hendboll

Kombëtarja suedeze është kampione e re e Evropës në hendboll, pasi mposhti në finale kampionen e deritanishme Spanjën me rezultat 27:26.
Gjatë pjesës së parë, avantazhi ishte më së shumti në duart e suedezëve, të cilët arritën të mbyllnin afrimet drejt portës me një mbrojtje të shkëlqyer, ndërsa nga ana tjetër gjetën zgjidhje të zgjuara në sulm.
Skandinavët kryesuan me 11:9 dhe më pas u ndalën, gjë që Spanja e shfrytëzoi për të fituar pjesën e parë me një mini seri me 13:12.
Në vazhdim, Spanja ia doli të fitonte tri herë epërsinë me dy gola, por Suedia barazoi – 19:19 dhe pak më pas kaloi në epërsi. Pesë minuta para fundit, pas mbrojtjeve të shkëlqyera të Palickës, gjegjësisht golave të Vane dhe Lagergren, Suedia shpëtoi në orën 26:24. Ajo kishte një shans për të shkuar në plus tre, ajo nuk ia doli në këtë, kështu që lufta e nervave vazhdoi.
Dënimi erdhi shpejt. Figuears dhe Canales shënuan për 26:26 dhe më pas Spanja e kishte topin në duar 30 sekonda para fundit. Palicka u ndal lehtësisht nga tentativa e Canales, kështu që Suedia pati një shans për të arritur fitoren dhe një medalje të artë. Topi arriti te Lagergren, i cili detyroi një gjuajtje shtatë metrash dhe Eckberg shënoi për 27:26.
Suedezët u drejtuan drejt fitores nga Bergendahl dhe Ekberg me nga pesë gola, ndërsa Wanne shtoi 4. Më efikas te spanjollët ishin Figueras dhe Gomez me nga gjashtë gola.
Për Suedinë, ky është titulli i pestë i kampionit të Kontinentit të Vjetër, ndërsa spanjollët mbetën në dy.