Shtatë persona janë arrestuar në lidhje me një sulm jashtë ish-zyrave të revistës satirike “Charlie Hebdo” në Paris.

Një burrë i armatosur me një pastrues plagosi dy persona në sulmin e së premtes.

I dyshuari kryesor, i identifikuar si një 18-vjeçar me origjinë pakistaneze, u arrestua afër vendit të ngjarjes. Policia tha se gjashtë të tjerë ishin në paraburgim dhe po merreshin në pyetje.

Sulmi po trajtohet si një incident terrorist, transmeton rtv21.tv.

Ministri i Brendshëm, Gérald Darmanin tha se ishte “qartë një akt i terrorizmit islamik”. Ai tha se policia kishte nënvlerësuar nivelin e kërcënimit në zonë.

Sulmi erdhi ndërsa një gjyq i profilit të lartë ishte në proces ndaj 14 personave të akuzuar për ndihmën e dy xhihadistëve për të kryer sulmin në vitin 2015 ndaj “Charlie Hebdo”, në të cilin u vranë 12 persona.

“Charlie Hebdo” liroi zyrat e saj pas sulmit në vitin 2015 dhe ndërtesa tani përdoret nga një kompani e prodhimit televiziv.

Dy viktimat e sulmit të së premtes nuk janë emëruar zyrtarisht, por policia tha se ata ishin një burrë dhe një grua që punonin në kompaninë e prodhimit.

Kryeministri francez, Jean Castex u tha gazetarëve në vendin e ngjarjes afër Bulevardit Richard-Lenoir,  se jeta e tyre nuk është në rrezik.

“Charlie Hebdo” tani drejtohet nga një vend i fshehtë./21Media