Sulm në një burg, 21 të vdekur

 

Grupi i Shtetit Islamik (IS) ka thënë se ishte pas një sulmi të profilit të lartë ndaj një burgu qendror në qytetin lindor afganistan të Jalalabad.

Sulmi filloi të dielën në mbrëmje kur bombat me makinë u shpërthyen në hyrje të burgut nga persona të armatosur.

Sulmi vazhdoi gjatë natës dhe të hënën në mëngjes, me militantët e IS duke luftuar forcat e sigurisë.

Të paktën 21 njerëz u vranë, tha një zëdhënës i provincës Nangarhar.

Sipas Attaullah Khogyani, 43 persona u plagosën dhe u dërguan në një spital rajonal. Ai tha se tre sulmues ishin vrarë por të tjerët po vazhdonin t’i rezistonin forcave të sigurisë nga kati i sipërm i një ndërtese banimi.

Burgu mban më shumë se 1.700 të burgosur – shumica prej tyre talibanë dhe luftëtarë të IS, tha një burim sigurie për agjencinë e lajmeve AFP. Nuk ishte e qartë menjëherë nëse sulmi ishte organizuar për të çliruar të burgosurit specifikë nga kompleksi.

Sulmi ndodhi në ditën e tretë dhe të fundit të një armëpushimi të përkohshëm midis qeverisë afgane dhe talebanëve.

Talibanët- rivali i IS – kishte thënë më herët se nuk ishte përgjegjës për sulmin.

Sulmi i së dielës erdhi një ditë pasi agjensia e inteligjencës në Afganistan njoftoi se vendi kishte vrarë një komandant të lartë të IS, Asadullah Orakzai, pranë Jalalabad. Orakzai dyshohet se ishte përfshirë në disa sulme vdekjeprurëse kundër forcave afgane të sigurisë.

Provinca Nangarhar ishte pika e parë e grupit të Shtetit Islamik në Afganistan. Ajo ende ka një themel atje, pavarësisht se zyrtarët qeveritarë pretendonin vitin e kaluar se bashkëpunëtorët lokalë të grupit – të njohur si Islam Islamik Khasan – ishin mposhtur plotësisht./21Media

Back to top button