Pesë njerëz kanë vdekur pasi një 18-vjeçar filloi një sulm me hanxhar (thikë e madhe) në një çerdhe në jug të Brazilit.

Viktimat përfshijnë tre fëmijë që të gjithë raportohen se janë nën dy vjeç dhe dy anëtarë të stafit.

Sulmuesi më pas ktheu armën mbi vete dhe është në gjendje kritike në spital, thuhej në një deklaratë të policisë.

Ende nuk është e qartë se çfarë qëndron pas sulmit, transmeton rtv21.tv.

Dhjetra fëmijë ishin në ndërtesë në kohën e incidentit dhe stafi u përpoq t’i fshihte ata, thanë zyrtarët. Një fëmijë i katërt thuhet se ka pësuar dëmtime të lehta.

Policia ushtarake thotë se ata morën disa thirrje në orën 10:35 me kohën lokale nga fqinjët të cilët raportuan se një burrë i armatosur kishte hyrë në çerdhe dhe po sulmonte stafin dhe fëmijët.

Policia thotë se burri i cili nuk është emëruar së pari sulmoi një mësues i cili ishte në hyrje të çerdheve. Ai thuhet se e ndoqi atë në një nga dhomat, ku gjithashtu u ktheu fëmijëve.

Çerdhja është e vendosur në qendër të Saudades, një qytet me rreth 9,000 banorë dhe sipas lajmeve të Globo kujdeset për fëmijët nën moshën 3 vjeç.

Në një konferencë shtypi më vonë të martën, një oficer policie përshkroi armën e sulmuesve si “të stilit samurai” dhe ua shfaqi atë gazetarëve.

Tre ditë zi janë shpallur në shtetin Santa Catarina.

Ndërsa ka pasur sulme vdekjeprurëse në shkolla më parë në Brazil.

Në vitin 2011, 12 fëmijë u vranë dhe 22 të tjerë u plagosën rëndë kur një ish-nxënës 23-vjeçar hapi zjarr në një shkollë në Rio. Viktimat ishin në moshën midis 12 dhe 14 vjeç

Në mars të vitit 2019, dy të rinj të armatosur vranë pesë nxënës , një administrator shkolle dhe një mësues në shkollën Raul Brasil pranë Sao Paulo./21Media